Kultúrtörténeti évfordulók Február 10-én
1810: Megszületett Barabás Miklós festő, a magyarországi biedermeier festészet egyik legkiválóbb mestere. A hazafias törekvéseket képviselő jeles személyiségek ábrázolása emelte a keresett festők közé. A kor nagy eseményeit megörökítő festményei, hazai témájú tájképei, városábrázolásai, realisztikus és biedermeier életképei és romantikus kompozíciói hozzájárultak, hogy a kortársak hozzá kapcsolják a nemzeti festészet megszületését
1890: Megszületett Borisz Leonyidovics Paszternak Nobel-díjas orosz költő, esszéíró, műfordító. Az orosz forradalom és a második világháború időszakát leszámítva egész áletében a befelé forduló művészet és az egyéniség költője volt. Prózában legjelentősebb műve a Doktor Zsivágó, amelyben az 1903 és 1929 közötti időszak, illetve a háborús évek orosz történelmének átfogó történelmét kívánta megrajzolni. Petőfi egyik legkiválóbb orosz fordítója, mellette oroszra ültetett számos Shakespeare-tragédiát és Goethe Faustját.
1898: Megszületett Bertolt Brecht német drámaíró, költő, rendező, a 20. századi színház egyik megújítója. Munkássága nem éppen barátságos környezetben bontakozott ki, a fasizmus szorításában fejlődött ki az új német dráma legnagyobb képviselőjévé. Folytatta, egyben átformálta saját ízlése szerint az expresszionista drámát. Epikus színházának feladatát kifejezetten abban látta, hogy közérthetően közvetítse baloldali politikai eszméit és humanista erkölcsi értékeit közönségének. Művei külsőségekben a kínai színpadra emlékeztetnek, drámai jelenetei pedig Shakespeare királydrámáira. Első jelentős műve a Koldusopera, amely még a weimari időszak utolsó éveiben került bemutatásra, amelyben a londoni szegények világát mutatja be. Másik jelentős műve a Kurázsi mama gyermekei, amelyben a harmincéves háború korát mutatja be, azon belül is a háború üzleti kiszolgálását. A címszereplő a háború jóvoltából keresi a kenyerét, de elveszti mindhárom gyermekét.
1919: Megszületett Bessenyei Ferenc a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas színművész. Közel 80 filmben és számos tévéjátékban volt főszereplő. Orgánuma, elegáns szuggesztív egyénisége, elementáris erejű szerepformálása, humora, intellektuális ereje, kitűnően érvényesült klasszikus hősök megformálásában, színpadon és filmen egyaránt.
1919: Megszületett Komlós Juci a Nemzet Színésze címmel kitüntetett Jászai Mari-díjas színésznő, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Eleinte naiva-és szubrettszerepeket játszott, később jelentős karakterszínésznővé vált. Színházban és filmen egyaránt sokat szerepelt, a közönség leginkább a Szomszédok című teleregény Lenke nénijeként ismerhette.
1922: Megszületett Göncz Árpád József Attila-díjas író, műfordító, politikus, a III. Magyar Köztársaság első köztársasági elnöke. Irodalmi munkásságában számos regény, elbeszélés és színmű található. Nevéhez fűződik Tolkien A Gyűrűk ura című könyve fordításának befejezée, melyet Réz Ádám kezdett meg. Ő fordította még McCollough Tövismadarak, Arthur C. Clarke 2001: Űrodüsszeia, Mary Shelley Frankeistein című műveit, de fordításai között találunk Agatha Christie, William Golding, William Faulkner és Ernest Hemingway által írt műveket is. Nevét Budaörsön utca, Budapesten városrész és metrómegálló őrzi.
1925: Megszületett Szirtes Adám Kossuth-, Jászai Mari-és Balázs Béla-díjas színművész, Érdemes és Kiváló művész. Ízes beszédmódja, alkata miatt kezdetben munkáshősök, parasztfigurák sorát alakította, később tudatos, eszköztelen, markáns jellemformálása sokféle karakter emlékezetes alakításához vezetett. Számos magyar filmben nyújtott felejthetetlen alakítást.