Bagi Zoltán Péter: Türkenlouis. Bádeni Lajos (1655-1707). Sziluett - Korszerű Történelmi Életrajzok-sorozat. Kronosz Kiadó - Magyar Történelmi Társulat, 2019.
„Dicsőséget szerzett magának, és már a kortársak is az Oszmán Birodalom seregei felett aratott fényes győzelmei miatt Türkenlouis-nak nevezték. Kiderült, hogy jó és merész hadvezér, aki ugyanúgy ért a stratégia kidolgozásához, mint a hadrend kialakításához, és ha kell (a korban egyáltalán nem egyedi módon), személyesen vezeti csapatai rohamát, az első sorban küzdve és katonáit buzdítva.”
A török kiűzésének egyik fontos eseménye Buda felszabadítása, amely kötelező évszámként szerepel a történelemkönyvekben. Ki van emelve, hogy külföldi segítséggel jött létre a győzelem és került le 145 év után a vár faláról a félholdas zászló. Jó esetben meg is van említve, hogy a sereget Lotharingiai Károly és Badeni Lajos vezette, de hogy kik voltak ők, azt már kevésbé tudjuk meg. A Kronosz Kiadó Sziluett-sorozatában ezt a két hadvezért is meg lehet ismerni, ebben az életrajzban a Türkenlouis-nak is nevezett Badeni Lajos kerül vizsgálódás alá a győri levéltáros, Bagi Zoltán Péter által.
A szerző messziről kezdi az elbeszélést, a középkorig vezeti vissza a baden-badeni őrgrófok leszármazását, majd kicsit hosszabban tárgyalja Ferdinánd Miksa és Lujza Krisztina házasságát, amelynek gyümölcseként született meg a főhősünk. Külön felvázolja a leendő őrgróf és hadvezér ifjúságát és neveltetését, valamint katonává válását, aztán következik a biográfia nagyobbik részét kitevő katonai pálya. Itt végigkövethetjük hogyan válik kezdő katonából fokozatosan kiváló hadvezérré, először a török kiűzésében játszott szerepe kerül rendkívül részletesen bemutatásra. Képet kapunk Lotharingiai Károllyal való nehéz viszonyáról és a korabeli hadvezetésbe is betekintést nyerünk. A szerző hosszabban kitér a fontosabb csomópontokra, szinte élményszerűen írja le Bécs és Buda felszabadítását, a második mohácsiként is emlegetett nagyharsányi csatát és a szalánkeméni mészárlást, amit a kortársak a század legvéresebb csatájának neveztek el. Az életrajz lapjain arról már nem esik szó, hogy ezt a címet hat évvel később örökölte a zentai összecsapás. A török elleni felszabadító hadjárat után még egy fejezetben a franciák ellen vívott harcokról is esik szó, ahol teljesen más harcmodort alkalmazott, mint az oszmánok ellen.
A szerző megismertet bennünket az őrgrófi tevékenységével is, szőrmentén kitérve Baden-Baden gazdaságára és helyére a Német-római Birodalomban, valamint arra, hogy Lajos sikertelenül törekedett arra, hogy a választófejedelmek közé kerülhessen. A belpolitikai áttekintést követően kerül sor az őrgróf emberi oldalának megismerésére, amely által látjuk hogyan került össze a nála jóval fiatalabb feleségével, akivel eleinte alig találkoztak a hadakozás miatt. Tanúi lehetünk, ahogy meggyötri őket az élet a korabeli gyermekhalandóság és Lajos betegsége miatt, utóbbira a szerző külön kitér az utolsó fejezetben halálának körülményeivel együtt.
Ismeretterjesztő munka ellenére a kötet könnyen olvasható, köszönhetően a szerző olvasmányos stílusának, a hadtörténet részeket és a belpolitikai fejezetet egyaránt érdekesen prezentálja számunkra. Nagyon gazdag képanyag és sok térkép hozza hozzánk mindezt még közelebb és a végén egy kisebb irodalomjegyzék segít a leendő olvasmányunk kiválasztásában. Bátran ajánlható azok számára, akik többet szeretnének megtudni azokról, akik részt vállaltak a török elleni felszabadító háborúban!
Sásdi Tamás