Garrett Ryan: Pucér szobrok, dagadt gladiátorok, harci elefántok. Minden, amit tudni szeretnél az ókori görögökről és rómaiakról. Kossuth Kiadó, 2024.

„A klasszikus ókort kutató történészek akkor járnak el a leghelyesebben, ha eszükbe idézik az elvet, amellyel minden halogató típusú ember tisztában van: az időnek csak akkor van jelentősége, ha jelentőséget tulajdonítunk neki.”

Be lehet-e mutatni az ókori görög és római világot szórakoztató formában? Egykori történész-és történelemtanár hallgatók többsége valószínűleg úgy gondolja, hogy nem, mivel a tanulmányaikra emlékezve rengeteg évszámot, személyt és fogalmat kellett megtanulni. Azonban Dan Jones humoros középkora után megérkezett magyar fordításban a Kossuth Kiadó által az amerikai Garrett Ryan könyve, amely bebizonyítja, hogy ezt is meg lehet valósítani.

A szerző az előszót követően hat nagyobb egységbe rendezve tesz fel kérdéseket Hellász és Róma mindennapjairól és meg is adja rájuk a választ. A mindennapi életnél tisztában leszünk vele, hogyan öltözködtek, borotválkoztak-e. Előkerülnek a főbb háziállatok, de van ahol eléggé extrém állattartással ismerkedhetünk meg. Betekintést nyerhetünk a korabeli sebészet legbrutálisabb eredményeibe és a gasztronómiai szokások se maradnak el, a fejezet végén pedig az idő korabeli mérése kerül terítékre. A második rész magát a társadalmat veszi vizsgálódás alá, ahol a korabeli emberek élettartama és magassága kerül szóba először, majd megtudhatjuk, hogy mennyire veszélyes volt ekkoriban ezekben a városokban élni. Előkerül a rabszolgák helyzete és a korabeli homoszexualitás kérdésköre. Ezután mesésebb vizekre evezünk, mert a görög mitológiát mutatja be a szerző, és azt, hogy az isteneken kívül miben hitt még a korabeli átlagember, illetve gyakorolta-e a mágiát. Nem maradhatnak ki a korabeli olümpiai játékok sem, de mellette kiderül, milyen viszontagságok közepette utaztak, ha egy távoli helyre kívántak eljutni. Megismerjük a Colosseum építését, az ott lezajlott rendezvényeket és persze nem maradhatnak el a gladiátorok sem, akiknek még az étrendjébe is betekintést nyerhetünk. A háborúról szóló egységben láthatjuk, hogy sokszor öngyilkossággal felérő tett volt harci elefántokat bevetni a csatatéren. Az utolsó kérdéskörben a két világ örökségét veszi számba a szerző és bemutatja, milyen sorsa lett a későbbiekben a latin és a görög nyelvnek. A kérdéseket követően egy kisebb gyorstalpaló következik, ahol zanzásítva összefoglalja a görög és a római történelem főbb eseményeit. Itt voltak kisebb hiányosságok, mert a szerző nem említi Rómánál a királyok korát, illetve a patrícius-plebejus küzdelmet, ahogy a görögöknél az arisztokrácia és a démosz harcát is kihagyta.

A szerző stílusa az ismeretterjesztő munkákhoz szokott olvasónak könnyen követhető, elég sokszor el is dobja a humorbombát, ezért ez a könyv azon olvasmányok közé tartozik, amelyet kevésbé ajánlatos tömegközlekedésen olvasni. A szöveget nagyon gazdag képmelléklet egészíti ki, amely közelebb hozza hozzánk az adott témát.

Ugyan nem fedi le a teljes ókori görög és római történelmet, mégis ajánlható azoknak, akik a korabeli mindennapokkal szeretnének tisztában lenni és mindezt szórakoztató formában szeretnék elsajátítani. Hasonló kiadvány elkelne az ókori Keletról is, illetve a történelem más korszakait is meg lehetne szerettetni az emberekkel. Személy szerint én a szórakoztató kora újkort várom nagyon.

Sásdi Tamás