Somogyi Éva: Ferenc József. Gondolat Könyvkiadó, 1989.

 

 A sorozat egyik legjobban sikerült darabjai közé tartozik ez a kötet, amely az Életrajzok alsorozatban jelent meg, de sokkal több egy átlagos életrajznál. Természetesen megismerhetjük magát a címszereplőt eléggé részletesen, de a szerző mellette párhuzamosan vázolja fel a korszak főbb történéseit is. Képet kaphatunk a gyermekkoráról, majd arról milyen körülmények között került a trónra és azt is végigkövethetjük szinte, hogy mi lett a sorsa a leváltott V. Ferdinándnak. Láthatjuk hogy a magyar szabadságharcot orosz segítséggel leverő, a magyarokat mellőzni próbáló abszolút uralkodóból hogyan lesz fokozatosan a magyarokkal kiegyezni kívánó alkotmányos királlyá, miközben a birodalmát az olasz és a német egységtörekvések fenyegetik. Megismerhetjük a családi környezetét, édesanyját, Zsófiát, aki a fiatal Ferenc Józsefet lényegében irányította, Sisit a feleséget, aki szerette a magyarokat és a lázadónak számító Rudolfot is. Képet kaphatunk a mindennapjairól és arról is, hogy a birodalom főbb gondjait kikkel beszélte meg. A kötet végén összegzésként pedig mindent elmond uralkodásának hosszú idejéről az alábbi bekezdés:

 

„Túl hosszú élet adatott neki. Amikor trónra lépett, jobbágyfelszabadításról vitatkoztak a parlamentben, Grillparzer a németségtől különvált osztrákok helyét kereste, s úgy vélte, Radetzky táborában együtt otthon vannak Ausztria népei. Életen alkonyán szociáldemokrata munkások általános választójogért tüntettek, Kafka és Ady az ember idegenségét, otthontalanságát érezte. De Ferenc József sohasem ismerte sem az átlagpolgárok, sem a kiemelkedő egyéniségek gondolatvilágát-érzéseit. Sohasem akart közel kerülni alattvalóihoz, öregkorára végleg elzárkózott előlük. Hiszen cserbenhagyták, mindnyájan a változást papolták, még a trónörökösök, a miniszterek is. A forgandóság világa vette körül, amely elől neki, a monarchiának, a birodalmi megmaradás őrzőjének a változatlanságba kellett menekülnie. Megjelenésében is az időtlen állandóság jelképe lett, a változó világban a változatlan, negyvenévesen is hatvannak látszott, de aztán olyan maradt. Vörös homlok, kék szem, fehér szakáll tekintett az alattvalókra szerte a birodalomban”.

 

A rendkívül olvasmányos kötetet a sorozathoz hűen gazdag képanyag egészíti ki, amely még közelebb hozza hozzánk Ferenc Józsefet és a korszakot. A kötet ajánlható bárkinek, akit érdekel Ferenc József élete, illetve a dualizmus története!

 

Sásdi Tamás