Endrei Walter: A középkor technikai forradalma. Magvető Könykiadó, 1978.
„Amilyen mértékben feltárulnak a középkori források, olyképpen erősödik a történészek körében a felismerés, hogy forradalmi változások törtek maguknak utat ebben a valaha „sötétnek” vélt korszakban. Mert nemcsak a kiteljesedett feudális társadalmi formáció köszönhető ennek az időszaknak, hanem Európa technikai világhegemóniájának gyökerei is itt keresendők.”
Amikor a középkorról beszélünk, jobban a vallásos világkép uralta politikai, társadalmi rend és a művészetek jutnak eszünkbe. Kevésbé foglalkozunk az időszak műszaki fejlődésével, egypár találmányt letudunk a gazdaságról szóló részben. Az 1970-es évek végén Endrei Walter volt az, aki számos tanulmányban és jelen könyvben foglalkozott a témával, amely a Magvető Kiadó Gyorsuló idő sorozatában jelent meg.
A szerző Róma bukásától indítja az elbeszélést és hangsúlyozza, hogy az ókori Kelet műszaki vívmányai hirtelen megjelentek Nyugat-Európában is. A bevezetőben visszaköszönnek a gazdaságtörténeti részből tanultak, így említésre kerül a két- és háromnyomásos gazdálkodás és a szügyhám.
Ezután a vízimalmok és a szélerőművek működése kerül terítékre, ahol egy-egy alkatrész működésére is kitér nagyon részletesen. Behatóan foglalkozik a posztókészítéssel és az építészetben használt anyagokkal, és nem maradhat el a találmányok társadalmi hasznosítása sem. Külön szól a céhekről és előrevetíti a manufaktúraipart, aztán az időszak munkásainak lázadásáról ad számot. Hosszan elidőz a firenzei ciompi-felkelésen, míg a francia Jacquerie-t és az angol Wat Tyler-féle felkelést csak címszavakban említi meg.
A mindössze 87 oldalas törzsszöveg nem egy könnyed nyári olvasmány. A szerző olykor túlságosan műszaki nyelvezettel fogalmaz, és sokat idéz a forrásokból. Az egész munkán érezhető, hogy ez bizony a marxista történetírás terméke. Ennek köszönhetően nem maradhatnak ki az olyan fogalmak, mint az osztályharc, a kizsákmányolás és Marx meglátásai sem. Ezt leszámítva hiánypótló munkával van dolgunk, hisz a témában azóta se jelent meg magyar munka. A szöveget számos illusztráció egészíti ki, amelyek azokat a találmányokat ábrázolják, amelyekről szó esik a téma feldolgozása során.
Nehéz, de tartalmas olvasmány, főképp azoknak ajánlható, akik érdeklődnek a technikatörténet iránt és annak a középkori fejlődéséről szeretnék ismereteiket bővíteni.
Sásdi Tamás
