Guilllaume Musso: Regényélet. Park Könyvkiadó, 2023.
Egy regényíró játszik velem. A regénye szereplője vagyok. Valaki az írógépe vagy valószínűleg inkább a számítógépe képernyője mögött éppen az én életemmel játszadozik.”
A sikeres amerikai regényírónőnek, Flora Conwaynek bújócska közben eltűnik a kislánya. A francia bestseller-szerző, Romain Ozorski házassága tönkrement. a felesége új életet akar kezdeni egy másik kontinensen és a fiukat is magával akarja vinni. A két író közül az egyikük a másik regényhőse, de vajon melyikük az, aki csalafintán szövögeti a szálakat?
Guillaume Musso egy családi dráma és egy végtelenül izgalmas nyomozás köré egy kis írói módszertant is belevegyített a mindössze 224 oldalas kisregényébe, ami hemzseg az írót nagyon jellemző meglepetésektől. Népszerű könyvalapanyag a könyv a könyvben történet, azonban ez egy kicsit sokkal több annál. Miközben bonyolódik a cselekmény, a szerző szinte megosztja velünk, hogyan talál ki történeteket, miként építi fel a karaktereit, akik szinte megformálásuk alapján önálló életre kelnek és ők maguk formálják a cselekményt. Betekintést nyújt a könyvkiadás világába és abba, a kiadók hogyan figyelik, mi kell az olvasónak. Megfogalmaz egyfajta társadalomkritikát a média gátlástalan szenzációéhségéről, aminek a következménye, hogy az író magánélete és az őt övező balhék szinte fontosabbak, mint maga a könyv. A történetben számos klasszikus és kortárs írót megidéz, amiről érezhető, hogy maga a szerző hatalmas műveltséggel rendelkezik.
Az irodalom mellett kitér szereplőinek környezetére is. A média kritikáján kívül előkerül a környezetvédelem ügye és a franciák közéleti érzékenysége egy tüntetés által.
A két főszereplő írót könnyen megkedvelhetjük, hisz hús-vér embernek tűnnek, akik érzésekkel rendelkeznek. Mindkettejüknél a gyerekükkel kapcsolatban izgulhatunk és mivel ez egy Musso-regény, így más meglepetés is lapul az író zsebében a sorsukat illetően.
A szerző stílusa már a kezdettől fogva magával rántja az olvasót és észre sem veszi, ahogy fogynak a lapok olvasás közben. Elejétől a végéig fenntartja a feszültséget, amit mindig egy-egy újabb nagyobb hatású csavarral fokoz, amelyek után bizony mondogatjuk azt a bizonyos B betűvel kezdődő kötőszót.
Ajánlott bárkinek, aki egy izgalmakban bővelkedő történetre áhítozik és kíváncsi arra, hogyan gondolkodnak az írók, miközben egy-egy remekművet létrehoznak!
A könyvet együtt olvastuk Ediverzummal, az ő véleményét a következő linken olvashatjátok: https://szemrevalo.wordpress.com/2025/02/19/guillaume-musso-regenyelet-park/
Sásdi Tamás