Zajácz D. Zoltán: Gyilkos Balaton. General Press, 2023.

„Egy nyomozás során nap mint nap felállítunk elméleteket. Az egyik helyesnek bizonyul, a másik nem. Ez a dolgok normális rendje.”

Balatonaligán az I.-es Üdülő szerszámoskamrájában egy csinos lány holttestére bukkannak. A hely nívójára való tekintettel a gondnok titokban elviteti pár településsel odébb, ahol egy pár fedezi fel a nádasban a holttestet. Az ügyben nyomozás indul, amelyet egy sikeres akciót követően Adorján Máté kezd el felgöngyölíteni, A nyomok pedig egy titokzatos UFO klubba vezetnek…

Zajácz D. Zoltán az 1970-es évekbe visz minket vissza. Alapból indul egy izgalmas nyomozás, amely során megkedveljük a nyomozókat, főképpen a fiatal Adorján Mátét és Lendvay Istvánt, de a mellékszereplőket is könnyen szívünkbe zárhatjuk, mint Garai Annát, Máté barátnőjét és Bogdán Istvánt, Máté legjobb barátját, valamint Lendvay Laurát, a rendőr Lendvay lányát, aki mellesleg epekedik apja kollegájáért. Az izgalmas cselekményt a szerző kiválóan szövi, és amikor azt hinnénk, hogy hőseink közel járnak a megoldáshoz, akkor jön egy csavar a történetben és az olvasó is rájön, hogy a titokzatos UFO klub miről is szól.

A könyv másik nagy erőssége a kiváló korrajz. Ízelítőt kapunk, milyen volt a kiváltságosoknak Aliga I-en és Aliga II-n nyaralni és nem volt mindegy mi történik az üdülőben, miközben az ország vezetésének a színe-java ott pihen. De bepillantást nyerhetünk az egyszerű ember életébe is, akiknek nagy szó volt, ha beülhettek egy nyugati országban gyártott autóba, vagy ha nem Fecske cigarettát kellett szívniuk. Átélhetjük a szocialista cukrászdák, kocsmák és a balatoni éjszakai élet hangulatát, ahol előkerül a helyi alvilág arca is. A szereplők által megismerjük a korabeli szórakozási formákat is, van, aki balatonparti diszkóba, mások pedig Pesten Taurus koncertre mennek. Magából a Balatonból kissé keveset látunk, mert itt és Pesten csak a nyomozás folyik, viszont az egyik szál Szegedre viszi a nyomokat, amely által kissé jobban bebarangoljuk a Napfény Városát.

A korabeli élet megidézéséből nem hiányozhatnak a vezetők sem, említésszinten felbukkan többek között Kádár János, Biszku Béla és Losonczy Pál is. Megjelenik a félelem a rendőrök szemében akkor, ha a párt számára kínossá válik egy ügy, akkor meddig dolgozhatnak rajta? Vajon a titokzatos UFO Klub szálai hova vezetnek?

A szerző stílusa nagyon olvasmányos, történetvezetése egyből a könyvhöz láncolja az olvasót és észre sem veszi, ahogy halad az oldalakkal. Az elbeszélést olykor színesíti a szerző humora, nekem ezek tetszettek a legjobban:

„– Hát kérem… azt olvastam, hogy nem történt bűncselekmény.
– És maga szerint az mi, amikor megszabadulnak egy nem kívánt holttesttől, és kidobják, mint valami ócska rongybabát?!”

„Mekkora cinizmus kell hozzá, hogy az ember a balatoni vitorlását a szeretőjéről nevezze el…”

Egy rendkívül izgalmas és kiváló korrajzot adó krimi, amely nem hiányozhat azok polcáról, akik át szeretnék élni az 1970-es évek Magyarországának hangulatát!

A könyv 2024. áprilisi közös olvasásunk volt a BrigEri blog Brigijével, az ő véleményét a következő linken találjátok: https://brigeri.blog.hu/9999/12/31/zajacz_d_zoltan_gyilkos_balaton_brigii

Sásdi Tamás