Bakóczy Sára - Bányai D. Ilona - Benedek Szabolcs - Cselenyák Imre - Farkas Bíborka - Gál Vilmos - Kapa Mátyás - Schmöltz Margit - Soós Tibor - Szélesi Sándor: Ha... Nemere István 80. születésnapjára. Historycum Kiadó, 2024.
„Aki nem ismeri a történelmet, hajlamos megismételni a hibáit.”
Valahol az USA-ban az LTC kutatóközpontjában két magyar származású elméleti fizikus rájön az időutazás mikéntjére. Kis is próbálják, és direkt módon belepiszkálnak egyes történeti folyamatok lefolyásába…
A Történelmiregény-írók Társaságának tíz tagja gondolt egyet és egy újabb közös könyvet írt, amely Nemere István 80. születésnapjára jelent meg, tisztelegve a rekorder szerző életműve előtt. A végeredmény ehhez hűen egy sci-fi és a történelmi regény elegyét alkotó hibrid lett, amelyben két magyar származású tudós szinte együtt kidolgozza a múltba való visszautazás lehetőségét, amelyet az elején részletesen is ismertetnek számunkra.
A két karakter olyan, mintha az Agymenők szereplőiről mintázták volna őket. Almássy Márk is eléggé hibbant gondolatokkal rendelkezik, kollegájánál azonban szélesebb látókörrel rendelkezik, szakmája mellett ismeri a humán tudományok eredményeit is és otthon van a filmek világában. Kerekes Dávid a kiköpött őrült tudós figurája, aki sokat tanul a társától. Őrült tudósok révén sokszor az élet dolgait is tudományosan beszélik meg, amelyet jól példáz a következő két idézet:
„– Ettől a nőtől mindig interpolálok. – vallotta be Almássy, amikor Valerie befordult a folyosó végén.
– Ezt hogy érted?
– Amikor meglátom, az agyam a közelítő görbék algebrája szerint automatikusan elkezdi keresi a csípőjére pontosan rá illeszkedő n-ed fokú polinongörbét.
– És szerinted hányadfokú a dereka? – Kerekes nem értette pontosan, de érdeklődőnek tűnt.
– Azt még nem tudom, de legalább másodrendben deriválható – közölte Almássy.”
„– Egyébként nem is tudtam, hogy ennyire mennek neked a szerencsejátékok.
– Árnyalnám a kifejezést, hogy szerencsejáték. Kétségkívül van szerepe a szerencsének is, de aki kicsit is járatos az indeterminisztikus jelenségek és a sztochasztikus folyamatok vizsgálatában, az könnyedén elboldogul mind a kártyalapokkal, mind a kockadobásokkal.”
Főhőseink ki is próbálják találmányukat, és eljátszanak kicsit a történelem eseményeivel. Ezáltal beleláthatunk, hogy mi lett volna ha Roosevelt elnök nem engedélyezi az atombomba kifejlesztését, Mohács helyett Budán történik meg a döntő ütközet és II. Lajosnak örököse is születik, Mátyás nem hal meg fiatalon, a muhi csatában győznek a magyarok, Könyves Kálmán a jobbágyok számára is hozzáférhetővé teszi a népoktatást, Koppány beveszi Veszprém várát és legyőzi Vajkot, nem pusztulnak el a Nagyváradon található királyszobrok, Klapka György elfoglalja Budát és nem jön létre a kiegyezés, a szovjetek nem bombázzák le Kassát és Kádár János Amerikában születik meg. Ahogy ők ketten befolyásolják a történelem alakulását, meglátják az alternatív jövő lehetőségét, utána visszatérnek a saját idősíkjukra és úgy tűnik a normál időben minden változatlan. Vagy mégsem? A cselekménynek ad még egy kis izgalmat az, ahogyan a két tudós főnökasszonya, a rendkívül csinos Dr. Valerie Grassin mit sem sejtve nyomoz utánuk, hogy a két bolond beosztottja vajon min munkálkodhat titokban.
Többszerzős munka ellenére abszolút nem lehet észrevenni, hogy tíz különböző író munkálkodott a történeten. Az általuk választott kort kitűnően bemutatják annak minden viszontagságával együtt, amelyet sokszor fintorogva élnek meg a szereplők, erre legjobb példa a 16. századi higiénia leírása:
„Kerekes orrával is érzékelte a 16. századot: a katonák mosdatlan hónaljszagát, néhol a levegőbe gomolygó tömjént és a falak mellé hullott lócitromok fanyar csípősségét. Csak legyenek túl ezen a kalandon! Legközelebb valami csendesebb korba, lakatlanabb vidékre navigálja magukat… Ja, és jobb szagúba!”
A fantasztikusan megírt történetet a két főszereplő közötti sok vicces párbeszéd teszi igazán felejthetetlenné, ezáltal a könyvet kevésbé ajánlott tömegközlekedésen olvasni. Nagyon gazdag a zenei és filmes kultúra említése és napjaink modern vívmányai is előkerülnek, a Temutól a 3D nyomtatóig. A tíz szerző munkája méltó tisztelgés és most már emlékezés kollegájuk előtt, aki legtöbb megjelent könyvével írta be magát a történelembe!
Sásdi Tamás