Gárdos Péter: Semmelweis Ignác rövid boldogsága. Regény az anyák megmentőjétől. Open Books, 2022.
„Amióta csak belépett ennek az átkozott klinikának a kapuján, egyre inkább felelősnek érezte magát minden gyermekágyi lázban elvesztett teremtményért.”
Három barát együtt végzi el az orvosi egyetemet és a nőgyógyászatot választják. Bécsben helyezkednek el az Egyes Számú Klinikán, ahol Semmelweis Ignácnak furcsa lesz, hogy szülés után gyakran halnak meg a nők gyermekágyi lázban…
Gárdos Péter a valaha volt legismertebb magyar orvos életét dolgozta fel regényes formában, kiváló korrajzzal megspékelve. A címszereplő tragikus sorsát ismerjük, mégis érdekes az az út, amin az író kalauzol bennünket. Epizódokat villant fel Semmelweis életéből, akit egy kitartó és lelkiismeretes tudósként ismerünk meg, sajnos a saját kora nem ezt gondolta róla. Szülei eleve nem orvosnak szánták és érezhetjük, hogy a kereskedő apuka abszolút nem repdesett az örömtől, amikor a fia közölte vele, hogy ő gyógyításra adja a fejét. Barátai és kollegái bolondnak titulálták, amikor először a gyermekágyi láz okait kutatta, majd próbálta bevezetni a klórmeszes fertőtlenítést. A regényben két nővel kerül közelebbi kapcsolatba, de egyikük sem becsüli meg igazán. Miközben ő folyamatosan az ellenszélben tevékenykedik, láthatjuk azt a kitartást benne, ami alapján hosszasan kivizsgálja, hogyan emészti fel a nőket a titokzatos forróság.
Az Anyák Megmentőjének keserű sorsának bemutatása közben a szerző bevezet minket a korabeli orvosok világába, szőrmentén képet kapunk a gyakorlati képzésről, belelátunk egy zárt világba, ahol nem nézik jó szemmel, ha valaki másképpen gondolkodik tudományról és a gyógyításról, mint a fősodor. Valahogy ez napjaink irigy világát idézheti az olvasó számára, ezáltal átérezheti, hogy majd 150 év után sem változott sokat a világ. Egyedül talán az epizódszerepben feltűnő Bókay doktor a kivétel, aki minden ellenszenv nélkül próbál segíteni a főhősünknek.
Az orvosok zárt világa mellett megelevenedik a kor egy-egy eseménye is. Említésszinten előkerül a nagy pesti árvíz és az 1848-as forradalom, de megismerjük, hogyan zajlik egy bál és egy párbaj, milyen nagy jelentőségű a korban a gőzvasút és a kéjre vágyó férfiak szórakozási szokásaiba is bekukkanthatunk.
A szerző gyönyörű mondatokat formálva, szépirodalmi stílusban tárja elénk ezt a keserű sorsot. A végtelenül szomorú életpályát olykor humoros betétekkel tűzdeli meg, amely azért némi mosolyt csal az olvasó arcára. Hiába tudjuk mi lesz a vége, az az érdekes, ahogyan eljutunk oda.
Gárdos Péter egy tipikus magyar életutat vázol fel számunkra, amelyet érdemes elolvasni okulásképpen is, hisz a jelen számára az az üzenete, hogy becsüljük meg a barátainkat és azokat, akik valamilyen észrevételükkel, felfedezésükkel gazdagítják a kultúránkat!
A könyvet együtt olvastuk a BrigEri blog Brigijével, az ő véleményét a következő linken olvashatjátok: https://brigeri.blog.hu/9999/12/31/gardos_peter_semmelweis_ignac_rovid_boldogsaga_brigi
