Robert Merle: Mesterségem a halál. Helikon Zsebkönyvek 127. Helikon Kiadó, 2022.

„Néha eltűnődtem a múltamon. Furcsa dolog, de csak a gyerekkorom rémlett valóságosnak. Mindarról, ami azóta történt, rendkívül éles emlékeim voltak, de mindez igazán valami hatásos filmre emlékeztetett. Úgy tűnt nekem, hogy ebben a filmben én cselekszem és beszélek, de nem hittem, hogy magát a történetet én éltem át.”

Rudolfot az édesapja papnak szánta, azért mert ő félrelépett ellenséges területen. A fiú azonban teljesen ellentétes pályafutást visz véghez, amelynek emberek milliói lesznek az áldozatai.

Merle történelmi regényében Auschwitz parancsnokának, Rudolf Hössnek az életét mutatja be, akinek a családnevét a történetben átkeresztelte Langra. A főhős élete lényegében egy igazi 20. századi német sors, amelyet a szerző kellő korrajzzal együtt fest le számunkra. Rudolf vallásos családban nő fel, ahol az Apa akarata szent és sérthetetlen. A párbeszédekből kiérezhető eleinte a franciák iránti utálat és az, hogy nemsokára valami nagy dolog fog történni. A világháború kirobbanásakor Rudolf még fiatal, de kis füllentéssel a törökországi fronton találja magát, ahol alakulata részese lesz az örmény népirtásnak. A fronton zajló harcokat rendkívül brutálisan mutatja be a szerző. Hazatérve a legyőzött Németország fogadja, ahol romokban hever a gazdaság, de nagy nehezen talál magának munkát és máról holnapra él. Belekeveredik egy társaságba, amely a zsidókat teszi felelőssé a nép minden szenvedéséért, belőlük fejlődik ki később a náci Németország magja. Megjárja a börtönt is, majd kiszabadulva tagja lesz a Pártnak, ahol az engedelmességet tartja szem előtt. Ennek megfelelően megnősül, családot alapít.  Ezután kirobban az újabb háború és Rudolf immár SS tisztként harcolni akar Németország végső győzelméért, de teljesen más feladatot kap. Az auschwitzi koncentrációs tábort kell megszerveznie, azután kialakítania a gépezetet, amely a táborba hurcoltakat semmisíti meg. Félelmetes és gyomorforgató, ahogy a német precizitás megmutatkozik abban, hogyan tökéletesítette az Auschwitzban zsidók millióit halálba küldő gépezetet. Még gyomorforgatóbb, hogy ő maga azt hiszi, hogy mindez teljesen természetesen, hisz parancsot kapott a kidolgozásra és végrehajtásra. Ezt még lehet fokozni azzal, ahogyan a karácsonyi ünnepséget bemutatja a szerző: napközben még a haláltáborban ügyködött, aztán este mintha mi sem történt volna, ünnepel a családdal és a munkatársakkal. A történet a háború végéig mutatja be a főhős életét, a felelősségre vonásnál is megdöbbentő az olvasó számára, hogy ő bizony a munkáját végezte csak: emberek millióit küldte a halálba, mivel ezt a feladatot adták neki.

A nagyon brutális téma ellenére a könyv egyből magához láncolja az olvasót és nem ereszti. A szerző olvasmányosan mutatja be egy átlag német polgár életét, aki fokozatosan elmerül a gyűlölet és a népirtás mocsarában, pedig ő csak tisztességes akart lenni.

A 20. századi egyetemes történelem egyik legjobb és legfontosabb regénybeli feldolgozása, amelyből végigkövethető hogyan lesz egy hétköznapi emberből tömeggyilkos. Kötelező olvasmány a 20. század első felének német történelem, a második világháború és a holokauszt témája iránt érdeklődők számára!

Sásdi Tamás