Móra Ferenc: Georgikon. Magyar Királyi Egyetemi Nyomda, 1925.

„Oda mentem, ahova se útlevél nem kellett, se valuta. Többet mondok annál: még erkölcsi bizonyítvány se kellett. Úgy gondolom, ez igen nagy dolog, mert ma olyan erkölcsös világ van, hogy még az erkölcstelenség gyakorlásához is ki kell váltani az erkölcsi bizonyítványt.”

Mi történik, ha a szegedi múzeumigazgató elfáradt és elege lesz a városi létből? Elmegy a pusztára és leír mindent, ami hozzá kötődik. Móra Ferenc egy olyan helyre kalauzol el minket, amelyet a könyv lapjain csak Homokországnak nevez.

A mindössze 100 oldalas könyvben életképeket mutat be az itteni egyszerű életről. Részletesen ír az itt található fafajtákról, külön kiemeli a bodzának a sajátosságait. Jellemzést ad a búzáról, és az itt élő madarakról, valamint a méhekről. Számomra különleges fejezet volt a darázsról szóló, amelyben a sárga-zöld rovar először egyedül repül be hozzájuk, és végigkóstolja az ott található ételeket és bort, majd hozza a barátait is.

A gyönyörű természetleírás mellett szőrmentén előkerülnek a korszak politikai eseményei is, így említésre kerül a Tanácsköztársaság emlékezete valamint a trianoni trauma hatása és az, hogy Újszeged egy ideig szerb ellenőrzés alatt állt.  Kiszólásaiból érezhető, hogy nem szimpatizál a hatalomra került Horthy-rendszerrel, melynek a következő idézetekben ad hangot finoman:

„Az azonban már nagyon komoly dolog, hogy aki szarkahúst eszik, annak olyan éles lesz a szeme, hogy keresztüllát a legsűrűbb szitán is.
Ez olyan komoly dolog, hogy az embernek azt kell kívánni, bárcsak az egész nemzet szarkahúst enne már!”

„Született diplomaták a kalaposok, kár, hogy az ország nem őrájuk bízza külső ügyeit-bajait.”

A szerző gyönyörűen bánik a szavakkal, a párbeszédekben sokszor előkerül a szögedies tájszólás, ami külön kuriózumot ad a szövegnek. Külön kiemelendő, hogy sokkal vidámabb a hangulata, mint a Kincskereső Kisködmönnek, a sorokból érződik természet és az itt élő emberek szeretete. Eme rövid olvasmány bátran ajánlható azoknak, akik a szerző egy másik oldalát szeretnék megismerni!

Sásdi Tamás