Kristin Hannah: A négy szél. Könyvmolyképző Kiadó, 2024.
„[…] néha jobb a politikát biztonságos történelmi perspektívából tanulmányozni. A valóság elég csúnya tud lenni.
Elsát egy gyerekkori betegség miatt túlféltik a szülei, de ő kalandra és szeretetre vágyakozik. Elszökik otthonról és épp az olasz származású Rafe-fel hozza össze a sors, akivel kénytelen lesz összekötni az életét…
Kristin Hannah a két világháború közötti Amerikába visz minket, ahol egy asszony szemén keresztül tart görbe tükröt a lehetőségek hazájának. Először az első világégés utáni Amerika mindennapjaiba ad bepillantást, ahol mély tisztelet övezi a háborús veteránokat és nagy szó, ha valaki a családból a Texas Ranger tisztséget töltötte be. Ugyan túl vagyunk már a női emancipáció kezdetein, mégis a családban a döntő szó az apáé. Elég egy, a családfőnek nem tetsző cselekedet és a leánygyermek sorsa megpecsételődik. A szesztilalom Amerikája ez, ahol sötét pincékben azért lehet alkoholt kapni és bevándorlóként kemény munkával sem érhető el az az érzés, hogy az ígéret földjére jött az ember. Elsa új családjában velük együtt dolgozik a földeken és beilleszkedik közéjük. Egy kis ugrással már világgazdasági válság idején találjuk magunkat, ahol már megjelent a Roosevelt fémjelezte New Deal. Ugyan a történelemkönyvek úgy ábrázolják, hogy ezzel az USA megtalálta a kiutat a válságból, azonban az egyszerű, dolgozó emberek szenvedéseiről kevésbé esik szó. A szerző kegyetlenül ábrázolja azt a folyamatot, amikor a mezőgazdaságból élő déliek a Dust Bowl okozta természeti pusztítás következtében kénytelenek a jobb élet reményében nyugatra költözni. Azonban a kaliforniai álom rémálommá válik, ahol először megbélyegzik az okie-kat, majd annak is tanúi leszünk, ahogy a tehetősebb földtulajdonosok kizsákmányolják a segítségre szorulókat.
A történet során szőrmentén előkerül a Monroe-elv, amikor a mexikói vendégmunkások kitoloncolásáról esik szó és az Amerikai az amerikaiaké elv kicsiben Kaliforniában is megjelenik. Feltűnik a kommunizmus eszméje, ami által harcra sarkallják a szinte rabszolgaként dolgozókat és említésre kerül a hitleri Németország és a második világháború kitörése is.
A szerző igényes stílusban és torokszorítóan ábrázolja Elsa sorsát, amely által mi is könnyen oda tudjuk magunkat képzelni a szegénységbe és a szó szerinti nyomorba. Oda, ahol csak a család összetartása tud segíteni a keserű mindennapok túlélésében. A kötet nagy kérdése, hogy vajon sikerül-e valaha az asszonynak kijutnia a nincstelenségből? Miközben végigkövetjük a jobb élet reményében való küzdelmet, a szerző gyönyörű gondolatokat ad a főszereplők szájába a félelemmel és a szeretettel kapcsolatban, és olykor a keserédes humort sem nélkülözi.
Kristin Hannah regénye az amerikai álom ellentétét mutatja be kegyetlenül. Nem egy vidám történet, mégis ajánlott elolvasni azoknak, akik egy kiváló történelmi regényt szeretnének a kezükbe venni!
Sásdi Tamás