Sebzett lelkek. 2023 legjobb történelmi novellái (szerk.: Békési József). Gold Book, 2024.

„És akinek a lelkét szétszakította a történelem, annak is vígaszt nyújthat az idő, ha képes kitartani és helyesen cselekedni.”

A Gold Book Könyvkiadó 2023-ban pályázatot írt ki történelmi novella kategóriában, amelyre rengeteg pályamű érkezett. Jelen kötet a legjobbnak mondott írásokat tartalmazza, amelyből a kötet elején szereplő hármas került fel a dobogóra, a többi pedig a zsűri szerint a legjobbak közé tartozott. Az írások a magyar történelem különböző korszakaiban játszódnak az ősmagyar kortól egészen a 19. század végéig és hőseik általában a történelemórákról jól ismert személyek.

Bodnár Gyöngyi az ősmagyar korba kalauzol el minket, míg Pető Zoltán az Avar Birodalom végnapjait idézi meg. Nagy Adrienn Szent Gellért püspök életének állomásain keresztül mutatja be azt, ahogyan Szent István a keresztény magyar állam megszervezése után hogyan szilárdította meg az új rendszert részben az ő segítségével és átélhetjük azt a tragédiát, amit Imre herceg balesete okozott, amelyet még jobban tetézett az első királyunk halála után nem sokkal kirobbant Vata-féle pogánylázadás. Kronológiailag ezt követi a kötet utolsó novellája, ahol Varga Gy. Dániel az Orseolo Péter ellen vonuló Vazul-fiak segítségéül szegülő viking és varég katonák útját ecseteli. A tatárjárás borzalmait beszéli el a székelyek szemszögéből Szöllősi-Kovács Péter rendkívül véresen, majd Osztrogonácz Miklós egy szerzetes vezeklése közben kiváló történelmi tablót fest Nagy Lajos koráról és egyetemes történeti kitekintéssel az ugyanekkor zajló nagy európai pestisjárványról és a százéves háborúról. Végvári Edina a törökkori végvári harcok kellős közepére visz minket, ahol még a későbbi szigetvári hős Zrínyi Miklós is felbukkan, majd Háromszéki Nándor által Savoyai Eugén különleges sorsát élhetjük át, aki nem kellett otthon a Napkirálynak, ehelyett elment a konkurenciához és a török elleni felszabadító háború egyik hőse lett. A novella külön érdeme, hogy még a 17. század legvéresebb csatájának következményeit is átélhetjük. Koppány Tímea a reformkor kezdetét két korabeli orvos főszereplésével egy rendkívül érdekes fikciós történettel fűszerezi meg, miközben gyönyörűen elevenedik meg általa a korabeli Alföld szépsége és veszélyes világa. Időrendben utolsó Forrai Márton munkája, ahol mi is ott úszhatunk az 1879-es szegedi árvízben, miközben egy rég halottnak hitt ember is felbukkan a történetben.

Novelláskötet révén nem minden iromány kerülhet egyformán közel az olvasó szívéhez. Számomra egyes történetek a történelmi háttér ellenére is élvezhetetlenek voltak, és volt ahol még az se fogott meg, de akadt olyan is, ahol azt éreztem, hogy teljesen más helyen időszakban játszódik, mint az írója azt eredetileg kigondolta.

Négy írást kell kiemelnem: Az abbé ajándékának szerzője humoros stílusa egyből megfogott és kedvet is kaptam, hogy tovább olvassak Savoyai Jenőről. Az alkotmány megmentésének szerzőjéről tudtam, hogy rendkívüli szókinccsel rendelkezik, és élvezetesen írta le a korabeli Kolozsvár és Gyöngyös közötti bandukolást. A hegy mártírja a címszereplő és az írónő könnyed stílusa miatt vált kedvencemmé, végül a Holt versek egyrészt kedvenc városomban játszódik és az, hogy az író kit tett a történet főszereplőjévé annak harminc évvel a halála után, mindent vitt.

Értékelés nem maradhat el kedvenccé vált idézet nélkül, olvasás közben ezek fogtak most meg:

„A hősök tetteit a szemtanúk szokták mesélni, öcsém.”

„Nem kell valamit látni ahhoz, hogy higgyünk benne!”

„– Tudja mit szeretek a halottakban, uram? – vetette hátra a kámzsáját. – Hogy az élők írják meg a történetüket! A népnek szenzáció kell, pletykák, na meg szigor! Nem érdekli őket az igazság.”

A kötet bátran ajánlható a novellák és a történelem szerelmeseinek, garantáltan mindenki megtalálja benne a kedvencét!

A novellagyűjtemény 2024. júniusi közös olvasásunk volt a BrigEri blog Brigijével, az ő véleményét a következő oldalon találjátok: https://brigeri.blog.hu/9999/12/31/sebzett_lelkek_819_brigi

Sásdi Tamás